Witam 🌄

Mniszek

Mniszek lekarski jest ziołem, którego zarówno korzeń, liście, łodygi i kwiaty posiadają właściwości lecznicze. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

NIE JEST MLECZEM! Choć często bywa mylony z nim właśnie. Ale samego mniszka jest też kilkadziesiąt rodzajów. Od mlecza różni go w budowie i kształcie rośliny wiele elementów. Kwiat mniszka wyrasta z rozety liści ułożonych w okrąg. Na mięsistej łodydze są jakby włoski, nie ma liści, tak jak u mlecza. Kwiat zmienia się w dmuchawca, a u mlecza skupia się w twarda kulkę.

Ja Liluniu i moje chłopaki, gdyby Was to interesowało, robiłam jak narazie tylko syrop z mniszka.

Syrop z mniszka

400 kwiatów

1 litr wody

1kg cukru

1 cytryna

Kwiaty zrywamy w ciepły dzień, około południa, minimum 2 dni po deszczu. Po przyniesieniu do domu wysypujemy na jakieś suche podłoże, mogą być kartony, na kilka godzin, aby robaczki, które zasiedlały kwiat, mogły spokojnie się oddalić. Potem obieramy kwiaty. Dobrze to robić w rękawiczkach, żeby ręce nie stały się brązowe, ponieważ ten cudowny, leczniczy sok z łodyg, jest też silnie barwiący i trudno go zmyć. Odrywamy łodygi od kwiatów i wrzucamy kwiaty do dużego garnka. Zalewamy je litrem wrzątku i ugniatamy przez chwilę. Dodajemy też cytrynę, uprzednio sparzoną wrzątkiem i pokrojoną w plastry. Zostawiamy tak przygotowaną miksturę na kilkanaście godzin, by nabrała mocy i to co najlepsze oddały kwiaty wodzie. Po minimum 12 godzinach odcedzamy kwiaty i do wody dodajemy cukier. Gotujemy. Czas zależy od konsystencji jaką chcemy uzyskać – im dłużej, tym gęstszy. Gorący syrop przelewamy do wyparzonych wcześniej i osuszonych słoików lub buteleczek i szczelnie zakręcamy. Odwracamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia. Odwracamy je dopiero gdy już są zimnie. Chowamy w ciemne miejsce.

Syrop z mniszka ma właściwości lecznicze. Oczyszcza z toksyn, pomaga walczyć z infekcjami gardła, ale nie należy go nadużywać. Mimo, że od wieków był zalecany przy infekcjach, to jednak niedawne odkrycia naukowców przekonują do tego, by sięgać po niego w przypadku infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych

Taraxacum

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.